Termal Analiz

Katı cisimlerden oluşan sistemlerde, sıcaklık etkisi ile oluşan ısıl ve mekanik davranışları (sıcaklık dağılımlarını , termal gerilmeleri, termal şekil değiştirmeleri vb.) bulmak için yapılan analizlerdir. Tasarımcılar daha yüksek performanslı makineler için ısrar ettikçe termal analizler giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu, sıcaklık dağılımı ve termal yüklerin, iyi anlaşılmasının genellikle hayati olabileceği anlamına gelir. Çünkü yüksek sıcaklık altında çalışan bir sistemdeki yanlış bir kısıtlama, büyük bir probleme yol açabilecek beklenmedik yüksek termal strese yol açabilir.

Termal analizlerin doğruluğu, büyük ölçüde doğru sınır koşullarının tanımlanmasına bağlıdır. Polyline Mühendislik deneyimli mühendis kadrosu  daha doğru sınır koşullarını bulmak için FEA veya alternatif olarak CFD’yi kullanarak termal sınır koşulunu hesaplama deneyimine sahiptir.

FEA yöntemi, termal gerilimi değerlendirirken genellikle analizin ana amacı olduğunda veya sınır koşulları iyi tanımlandığında tercih edilir. CFD, akış veya yapı geometrisi karmaşık olduğunda akış sınırı koşullarını (ısı transfer katsayısı ve sıvı sıcaklığı) tahmin etmede daha iyi bir yöntemdir. Akışkan-Yapı Etkileşimi (FSI), önce doğru termal sınır koşulunu vermek için akış simülasyonu için kullanılabilir, ardından gerilim analizi ile takip edilebilir.

Polyline Mühendislik, FEA danışmanlık hizmetleri ile termal analiz konusunda sahip olduğumuz deneyim ile çözüm ortaklarımıza en iyi hizmeti vermekten mutluluk duyarız.

WeCreativez WhatsApp Support
Size yardımcı olmak için burdayız !
Web sitemize hoş geldiniz ?