Fikstür

Fikstürleri kullanım amaçlarına göre birçok kategoriye ayırmak , isimlendirmek mümkündür.Fakat genel olarak bakıldığında belli ana başlıklar altında toplanabilir.

    • ÖLÇME VE KONTROL FİKSTÜRLERİ
    • MONTAJ FİKSTÜRLERİ
    • KAYNAK FİKSTÜRLERİ
    • KESME FİKSTÜRLERİ
    • DELME VE BÜKME KALIPLARI

ÖLÇME VE KONTROL FİKSTÜRLERİ

Üretimi yapılan bir parçanın basit, doğru ve en hızlı şekilde zamandan tasarruf edilerek kontrolünün yapılmasını sağlayan en önemli yardımcı üretim elemanları şeklinde ifade edilebilir. Ölçme ve kontrol fikstürlerinin ürün kalitesi açısından önemi büyüktür. Genelde yüzeyler, kesim ve büküm hatları, delik çapları vs. gibi durumların ölçülmesi amaçlanarak, karmaşık geometrili kompleks parçaların ölçülmesi ve doğruluğunun sağlanması hedeflenmektedir.

MONTAJ FİKSTÜRLERİ

Montaj fikstürleri, ağırlıklı olarak seri imalat yapan işletmeler olmak üzere birçok işletme tarafından özellikle üretim esnasında veya üretilmiş parçaların bir araya getirilmesi aşamasında tekrarlanan operasyonel işlemlerde zamanın kısalması açısından önemli kazanç sağlamaktadır. Ayrıca operatörün daha ergonomik bir şekilde uygun pozisyonda işlem  yapmasına olanak sağladığı için iş sağlığı ve güvenliği açısından da büyük katkı sağlamaktadır. Montaj fikstürleri özellikle sürdürülebilir kalitenin sağlanması açısından savunma ve havacılık sanayi başta olmak üzere otomotiv ve diğer birçok sektörde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu fikstürler parçaların doğru konumda montajlanmasını sağlayarak istenilen ölçülere uygun bir montajın gerçekleşmesini sağlarlar.

KAYNAK FİKSTÜRLERİ

Kaynak fikstürlerini, geometrik yapı olarak karmaşık ve montajı zor olan kompleks parçaların seri bir şekilde kaynak ve puntalama işlemlerinin yapılmasına olanak sağlayan yardımcı üretim elemanları, aparatları veya ekipmanları şeklinde tanımlanabilir. Kaynak fikstürleri genellikle kullanım olarak otomotiv sektöründe büyük bir yoğunluğa sahiptir. Çünkü bilindiği üzere otomotiv karmaşık geometrili sac parçaların birleştirme işleminden meydana gelmektedir. Bu araçlar birçok bileşenden oluşmakta ve araç gövdelerini oluşturan iskelet yapısı, konstrüksiyon, onlarca sac parçanın birbirine puntalanması veya kaynaklanarak birleşiminden oluşmaktadır. Dolayısıyla bunları birbirine montajlamak oldukça zordur ve bunun için kaynak fikstürleri kullanılarak üretim kolaylığı ve pratikliği sağlamaktadır.

KESME FİKSTÜRLERİ

Ürünün tümden veya belirli pozisyonlarda sabitlenerek istenilen ölçü ve ebatlarda kesilmesini sağlayan fikstürlerdir.

DELME VE BÜKME KALIPLARI

Alüminyum ,plastik ve ince sac metal boru ve levha gibi benzer veya farklı türdeki parçaların bükme ve delme işlemlerinin yapıldığı kalıp ve aparatlardır.

WeCreativez WhatsApp Support
Size yardımcı olmak için burdayız !
Web sitemize hoş geldiniz ?