ANALİZ

Sonlu elemanlar yöntemi (Finite Element Method-FEM) , mühendislikte karşılasılan bir çok problemin çözümünde kullanılan en yaygın ve etkin sayısal yöntemlerden biridir. Yöntem karmaşık yapıların, üzerinde hesaplama yapılabilecek daha küçük yapılar ile modelleme esasına dayanır.

Sonlu Elemanlar yöntemi ile parça modellenirken, model küçük parçalardan oluşan temel elemanlara ayrılır.Buna mesh işlemi denir.Her elemanın köşelerinde düğümler (node) vardır. Hesaplamalar bu düğüm noktaları üzerinde gerçekleştirilir. Dolayısı ile fiziksel ortam önce elemanlara (element) bölünür ve elemanların köşe noktaları ise fiziksel ortamı temsil eden noktalar uzayı olmuş olur. Elde edilen sonuçlar bu noktaların üzerindeki değerlerdir.

Herhangi bir alanda kullanılacak bir parça için prototip modeller üretilip testlerinin yapılması zaman ve mali kayıplar açısından oldukça önemlidir. Üzerinde yapılacak her değişiklikte de bu testelerin tekrar edilmesi ekstra işçilik demektir. Fakat bilgisayar ortamında yapılacak bir sonlu eleman modeliyle istenildiği kadar test yapılabilir, ek bir ücret ödemeden birtakım kayıplar önlenebilir. Özellikle bu tür programlar otomotiv sanayi, uçak-uzay sanayi, savunma sanayi, makine sanayi gibi kompleks ve pahalı makineler üreten sanayilerde sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü bir uçağın maliyeti baz alındığında ve bunun test maliyetini düşündüğünüzde, bu testlerin sanal ortamda yapılmasının avantajları tartışılmazdır.

Bu bağlamda, Polyline Mühendislik olarak deneyimli ekibimiz ve alanında uzman akademisyenlerimiz ile sorunlara olabildiğince hızlı bir çözüm sunabilmekteyiz.

WeCreativez WhatsApp Support
Size yardımcı olmak için burdayız !
Web sitemize hoş geldiniz ?