Hasar Analizi

Hasar analizi; bir parçanın veya sistemin hasara uğrama nedenini ve hasarın karakterizasyonunu belirlemede kullanılan bir yöntemdir. Genellikle hasar analizinin yapılmasındaki genel amaç benzer hasarın tekrarını önlemektir.

Hasar, “bir sistemin veya bir makine elemanın kendisinden beklenen fonksiyonları yerine getiremez hale gelmesi” şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüzde çeşitli malzemelerden yapılmış makine elamanlarının veya teknolojik uygulamalarda kullanılan sistemlerin, titizlikle tasarlanmasına, uygun malzeme seçimine ve kullanılan malzemelerin özelliklerinin iyi bilinmesine rağmen yine de bir parçanın veya sistemin fonksiyonlarını yitirip, beklenen performansı sağlayamadıkları durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Bir elemanda hasar, yapının tasarım, imalat, montaj ve işletme safhalarının birinde yapılan teknolojik hata nedeniyle ortaya çıkar. Hasar analizi arıza mekanizmasının kök nedenini belirleyerek, tekrar eden vakaları engellemek için önleyici tedbirler sunar. Üretici veya işletmeci olmanız fark etmeksizin, hasarların neden olduğu aksaklık sürecinizi ve kazancınızı etkileyebilir. En kötü ihtimallere bakıldığında ise hasarlar çalışanlar, toplum ve çevre için risk oluşturabilir.

Polyline Mühendislik olarak, yaptığımız hasar analizleri ile firmanızın imajını ve güvenirliliğini sağlayarak endüstrinin rekabetçi ortamında çözüm ortaklarımızı daha avantajlı hale getirmekteyiz.

WeCreativez WhatsApp Support
Size yardımcı olmak için burdayız !
Web sitemize hoş geldiniz ?